4 tipy, ako zvládnuť veľké jarné upratovanie domácnosti

Jar je obdobím, kedy by sa mal každý z nás trochu zastaviť a povenovať sa upratovaniu domácnosti. Počas celého roka sa nám v jednotlivých miestnostiach hromadia nečistoty a nepotrebné predmety, ktoré je potrebné aspoň raz ročne poriadne vyčistiť, vyhodiť a upratať. Ako zvládnuť veľké jarné upratovanie rýchlo, efektívne a bez zbytočných starostí?

1. Pripravte si plán

Niežeby upratovanie bolo nejakou náročnou činnosťou, ktorá by vyžadovala strategické plánovanie, no premyslený postup upratovania Vám ušetrí množstvo času. Najvhodnejšie je postupovať po jednotlivých miestnostiach a je už len na Vás, s ktorou miestnosťou začnete a s ktorou skončíte. Vždy začnite vyhadzovaním nepotrebných vecí, pokračujte utieraním prachu a umývaním políc či skriniek, následne prejdite na umývanie okien a upratovanie danej miestnosti ukončite vysávaním a umývaním dlážky. Platí zlaté pravidlo – pri upratovaní a čistení postupujte vždy zhora smerom nadol.

2. Upratujte ekologicky a ekonomicky

Veľké jarné upratovanie Vás nemusí stáť prakticky žiadne peniaze a nemusí byť ani záťažou pre prírodu. Napríklad, na umývanie dlážok a skriniek môžete použiť staré zničené oblečenie, ktoré by ste pri upratovaní vyhodili. Na hĺbkové čistenie kuchyne či kúpeľne nemusíte využívať prípravky plné chemikálií, dobre poslúžia prírodné kombinácie octu, citrónovej šťavy a sódy. Na internete nájdete množstvo návodov, ako pomocou týchto troch surovín vytvoriť účinné čistiace prípravky.

3. Buďte nekompromisní

Mnohí ľudia majú problém s vyhadzovaním starých nepotrebných vecí, keďže s nimi majú vybudovaný akýsi „hlbší vzťah“. Pokiaľ však chcete svoje obydlie naozaj poriadne upratať a vyčistiť od háld nepotrebných vecí, musíte byť nekompromisní. Priznajte si, že niektoré veci jednoducho nepotrebujete a zbavte sa ich. Nemusíte ich však rovno vyhadzovať. Mnohé veci môžete darovať známym, či charite. Nielenže tak poriadne upracete svoj domov, zároveň spravíte radosť niekomu inému.

4. Nezabúdajte na detaily

Aby malo Vaše jarné upratovanie skutočne význam, nezabúdajte na detaily – vyčistenie vypínačov svetla, či utretie prachu z rastlín. Odporúčame nechať vytepovať koberce a povenovať sa miestam, kde bežne počas roka nevysávate a neupratujete – napríklad, za ťažkými skrinkami, sedačkou, či pod posteľou. Ak na tieto miesta pozabudnete, budú sa na nich hromadiť nečistoty, ktoré sú skvelým domovom pre roztoče, hmyz a baktérie.

Detailná jarná očista domácnosti spraví Vaše bývanie čistejším, vzdušnejším a pohodlnejším. To isté však platí nielen pre domácnosti, ale aj kancelárie a iné firemné priestory. Pokiaľ by ste veľké jarné upratovanie radi spravili aj vy, no akosi na neho neviete nájsť čas či energiu, radi Vám s ním pomôžeme. Stačí nás kontaktovať, náš tím je Vám k dispozícii!

Ďalšia inšpirácia: Novoročné upratovanie – zbavte sa nepotrebných vecí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *